Fizikalna in rehabilitacijska medicina je samostojna medicinska specializacija, ki obravnava tako kronična kot tudi akutna stanja. Z vsemi znanji in pristopi poskuša povrniti ali izboljšati fizično in psihično kondicijo ter funkcionalno stanje. To bolnikom omogoči več aktivnosti, izboljša njihovo dejavnost in zagotovi boljšo kakovost življenja. Vsak bolnik je individualno obravnavan glede na osebne in okoljske dejavnike, delo.
Specialistična dejavnost fizikalne in rehabilitacijske medicine
Ivica Flis Smaka, dr. med., specialistka
Specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine je (skrajšano) fiziater, fizikalna in rehabilitacijska medicina je fiziatrija. Pregled specialista fizikalne in rehabilitacijske medicine (fiziatra) obsega splošni pregled in specialni del pregleda.
Program dela:
- Usmerjena anamneza, klinični pregled in diagnostika, ki vključuje vse dimenzije telesnih funkcij, povezanih z rehabilitacijo, skladno z merili mednarodnega klasificiranja.
- Ocenjevanje in vrednotenje omejitev glede na rehabilitacijski proces
- Napotitev na diagnostične preiskave (RTG, UZ, MRI in drugo), ki so potrebne za opredelitev strukturnih sprememb.
- Izdelava rehabilitacijskega načrta
Vsak bolnik je individualno obravnavan glede na potrebe in možnosti. Starejši imajo predvsem težave degenerativne narave, ki jih z rehabilitacijo lajšamo, vzdržujemo prestale funkcije, blažimo bolečine, otekanje. Osnovni cilj je ohraniti samostojnost vsakega bolnika. Zato je zelo pomembna vzgoja (edukacija), kako lajšati bolečine, katere vaje/aktivnosti izvajati in kako ohraniti obstoječe funkcije. Cilj je povečati gibljivost in mišično moč ter tako izboljšati kakovost življenja. - Predpisovanje fizikalne in delovne terapije, ki jo opravljajo drugi izvajalci rehabilitacijskega tima.
- Predpisovanje zdravil za ponovno vzpostavitev in izboljšanje telesne funkcije, na primer zdravljenje bolečine, protivnetno zdravljenje, uravnavanje mišičnega tonusa ipd.
- Predpisovanje medicinsko tehničnih pripomočkov (MTP) s pooblastili sekundarnega nivoja. Svetovanje glede obutve, ortoz in vložkov.
- Ocena stanja in izida rehabilitacijske obravnave po končanem zdravljenju, tudi prognoza in priporočila za nadaljnje ukrepe.
- Sodelovanje s specialisti sorodnih medicinskih panog, po potrebi napotitev bolnika k ostalim specialistom ali na dodatne preiskave.
- Edukacija bolnika
V obdobju odraščanja je najpogostejša patologija slaba drža, bolečine zaradi rasti in pa sum zaradi nepravilnega razvoja, drugih patoloških stanj ali športnih poškodb. Delujemo preventivno in kurativno. Z redno vadbo in vodenjem slabo držo preprečimo in s tem odpravljamo prezgodnje degenerativne spremembe.
V splošnem delu fiziatra zanima naslednje:
Anamneza:
- Osebni podatki,
- Glavne, vodilne težave,
- Sedanja bolezen,
- Predhodne bolezni, obolenja,
- Družinska anamneza (bolezni v družini),
- Psihosocialna anamneza (poklic in zaposlitev, aktivnosti in športne dejavnosti, razvade, prehrana, življenjske navade…).
V specialni del pregleda sodi funkcionalno stanje bolnika (status functionalis), pri katerem fiziater ocenjuje:
- Držo in proporce telesa,
- Hojo,
- Aktivno in pasivno gibljivost hrbtenice in sklepov,
- Tonus, trofiko in mišično moč z manualnim mišičnim testom (MMT),
- Refleksno aktivnost,
- Senzibiliteto,
- Antropometrične meritve (obseg in dolžina udov),
- Stanje periferne prekrvitve,
- Test dnevnih aktivnosti (DA).
Po opravljenem pregledu in znakih, ki jih bolnik ima, se (če je potrebno) opravijo dodatne diagnostične preiskave:
- Laboratorijske analize (kri, urin),
- RTG,
- Kompjuterska tomografija (CT),
- Kompluterska tomografija arterij (CTA),
- Magnetna resonanca (MR ali MRI),
- Scintigrafija skeleta,
- Elektromiografija zgornjih in spodnjih udov,
- Ultra-zvok (UZ) mehkih tkiv in sklepnih površin, žilnega sistema;
- Ehosonografija, Doppler krvnih žil vratu, zgornjih in spodnjih udov.
V določenih primerih je nujno timsko pristopiti k reševanju težav določenega bolnika oz. usmeriti bolnika na dodatne preglede k ostalim specialistom: neurolog, neurokirurg, ortoped, reumatolog, angiokirurg, angiolog, dermatolog, radiolog.
Načrt terapij mora biti individualen in se zasnuje po opredelitvi diagnoze. Načrt terapijskih postopkov je prilagojen vsakemu posamezniku ter vključuje: medikamente, fizikalno terapijo, kinezioterapijo, nasvete za življenje in delo.
Fizikalna terapija vključuje različne postopke, katerih cilj je izboljšati funkcionalno stanje, počutje, sposobnost izvajanja dnevnih aktivnosti bolnika ali poškodovanca (medicinska rehabilitacija). Nemalokrat se postopki fizikalne terapije uporabljajo tudi v preventivne namene.
Fizikalna terapija ima zasnovo v grški besedi »Fysis«, kar v prevodu pomeni »naravna«: uporaba naravnih dejavnikov v zdravstvene namene. Že stari Grki, Asirci, Egipčani in Rimljani so koristili sončno energijo za zdravljenje. V grški in rimski zgodovini najdemo tudi prve zapise o elektroterapiji, v terapijah so uporabljali različne naravne vire energij (magnetizem, voda). Med najbolj znanimi terapevti in zdravniki takratne dobe je bil Aristotel. Tudi stari Kitajci so poznali veliko skrivnosti o zdravljenju z naravnimi viri energij. Uporabljali so toploto - pregrevanje, vacuum, gibalne tehnike, vbadanje, zelišča...
Masaža kot del fizikalne terapije (mehanoterapija) se prav tako uporablja skozi številna stoletja in je v različnih oblikah ostala zelo zaželena še danes.
Fizikalna terapija v ožjem pomenu še dandanes uporablja različne oblike energij (svetlobno, toplotno, električno, magnetno, mehanično ...).
Aparaturni del se vse bolj širi, nagli razvoj tehnike, računalništva in ostalih vej močno pripomore k razvoju aparatov za izvajanje fizikalne terapije: poznamo številne oblike zdravilnih električnih tokov, od katerih ima vsak svoj določen namen in cilj v procesu zdravljenja (interferenčni, diadinamični, Gausovi, galvanski, Ruski, TENS ...). V zadnjem času se razvijajo vedno nove oblike kombiniranih tehnik (magnetoterapija, fototerapija, sonoterapija, vacuum, udarni val, nad- in pod-pritisk…).
Aparaturna limfna drenaža ali Presoterapija
IR - terapija z infra rdečimi žarki
Ultra zvok
Kinezioterapija (terapija z gibanjem)
ob vsem napredku tehnike in ob vseh novih aparatih ostaja najpomembnejša in ostaja na prvem mestu, radi ji rečemo »prima balerina« fizikalne terapije.
________
Mariborska knjižnica. Knjižnični cikel Univerze za tretje življenjsko obdobje
Zakoličimo zdravje. Predavanje dr. Ivice Flis Smaka, zvočni posnetek (6. december 2022)
Radio Ognjišče, oddaja Ponedeljkova 17
O zdravstvu: Sklepi (1. 10. 2012)
Radio Ognjišče, oddaja Ponedeljkova 17
O zdravstvu: Sklepi (5. 11. 2012)